Wyprawka dla ucznia najmłodszych klas-od czego zacząć?

piątek, 10 lipca 2015
     Mając ucznia w klasie 1-3 szkolna wyprawka jest szczególnie ważna. Dziecko poznaje nowe zasady, uczy się odpowiedzialności, przydzielane mu są nowe obowiązki. Musi mieć komplet książek, plecak oraz kilka niezbędnych przedmiotów. Z kilku robi się nagle długa lista, przed którą stajesz spanikowany, bo po prostu cie przerasta. Spokojnie, pomogę ci opanować wyprawkowe zakupy.

Niezbędnik ucznia najmłodszych klas:

- książki (dostaniesz listę, kupisz je w księgarni lub przez internet-tu polecam drugą opcje zwłaszcza w drugiej połowie sierpnia-są wyprzedaże, w zeszłym roku na jednym komplecie zaoszczędziłam tak 60zł)
-zeszyty (najlepiej cienkie-lżej nosić, do języka polskiego kup zeszyt w trzy linie-niebieskie i czerwone-łatwiej opanować pisanie)
-plecak/tornister (o wyborze pisałam tu  oraz tutaj Topgal)
-worek na obuwie zmienne  
-obuwie zmienne
-worek na strój gimnastyczny
-strój gimnastyczny (koszulka i spodenki)
-strój galowy (błagam nie rób z dziecka choinki polecam artykuł oraz komentarze czytelników)
-piórnik
-ołówek najlepiej trójkątny dzieci do trzeciej klasy szkoły podstawowej nie używają długopisów
-kredki ołówkowe najlepiej trójkątne
-kredki świecowe
-gumka
-bezpieczne nożyczki z zaokrąglonymi czubkami
-klej w sztyfcie
-papiery kolorowe (zwykłe oraz samoprzylepne)
-plastelina
-bloki rysunkowe (białe i kolorowe)
-farby plakatowe, akwarelowe, pędzle
-bibuła
-teczka z gumką (zobaczysz, jakie tony makulatury będzie codziennie twoje dziecko przynosiło do domu)
-pudełko śniadaniowe (polecam dzielone, osobna porcja owoców, warzyw, kanapka)
-bidon

Ważnie: niektóre szkoły wymagają obuwia na zmianę z białą podeszwą, stroje gimnastyczne nie koniecznie maja charakter białej koszulki i czarnych spodenek, niektóre szkoły życzą sobie kolorowych koszulek, dzięki czemu na zawodach szkolnych łatwo rozróżniają roczniki).Warto maluchowi podpisać przybory szkolne, bo dziecko bywa roztargnione i podpisane łatwiej odnaleźć.  Lista potrzebnych rzeczy będzie prawdopodobnie wywieszona na tablicy ogłoszeń, jednak warto zaopatrzyć się choć w część rzeczy już dziś. Duże zakupy rozłożone w czasie to mniejszy ból portfela we wrześniu. Kamizelka odblaskowa nie jest obowiązkiem, ale zalecam zakup-bezpieczetwo przede wszytskim.


 Kompletujesz już wyprawkę? Od czego zaczniesz?
Masz już wybrany plecak? Dziecko nosi go codziennie, to ważny wybór.

                                                  

25 komentarze

  1. Świetnie napisany artykuł. Bardzo pomocna lista. Podejrzę na pewno ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  6. Jeśli chodzi o zeszyty w trzy linie niebieskie i czerwone to zdania są podzielone na ten temat. U nas dzieci w drugim semestrze pierwszej klasy pisały długopisem a co niektóre piórem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No proszę, jednak zalecane jest w szkole ołówek do klasy trzeciej. Kolorowe linie są bardzo pomocne młodszym dzieciom, również tym z wadą wzroku.

      Usuń
    2. Mój syn w drugim semestrze pierwszej klasy również pisał już piórem, jak większość klasy.

      Usuń
    3. Najwidoczniej zależy to od nauczyciela, w naszej szkole nie ma piór, a długopisy dla uczniów powyżej klasy trzeciej.

      Usuń
  7. U nas na liście nie znajdziesz kredek świecowych i całe szczęście bo ja osobiście ich nie znoszę. Bidon też odpada - nie potrafię utrzymać ich w czystości, mam wrażenie za zaraz śmierdzą a w zakamarkach czają się male potwory - wolimy małe wody mineralne ;) Zeszyty do kaligrafii obowiązkowo. Strój na w-f to biała koszulka i granatowe portki. Co do zostawiania książek w szkole - szkoła Kacpra jest tak duża, że każda sala lekcyjna dzieli się na dwie klasy. Szafka przypada na dwie osoby i ledwo co tam się mieści - po drugie to Kacper jest tak roztargniony, że wciąż czegoś zapomina i nosi wszystko co możliwe ze sobą na wszelki wypadek - plecak waży tonę - ale mieszkamy za miastem i tak czy siak podwozimy go autem pod samo wejście więc za bardzo się nie nadźwiga ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jako alternatywę bidonu Polecam equa, był tu tekst o nich. My wszyscy w domu mamy plastikowe i bardzo sobie chwalimy

      Usuń
    2. Bidony i termosy szkolne wymieniam bardzo często (odnoszę wrażenie, że sama napędzam rynek), ostatnio trafiłam za rada na antybutelki na allegro-kupiłam hurtem i myślę, że wystarczy, żeby co dwa tygodnie po prostu wyrzucić.

      Usuń
    3. Equa sa świetne, jednak nie dam córce do szkoły szklanego bidonu, ze wzgledów bezpieczeństwa.

      Usuń
  8. a ja jeszcze nic nie wiem.....szkoła nowo zbudowana. a córka od wrzesnia do pierwszej klasy....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Musisz wcześniej zacząć ogarniać, bo we wrześniu długa lista wydatków cię będzie czekała.

      Usuń
  9. Syn zaczyna od września 1 klasę - dostaliśmy listę ze szkoły, ale taka w normie - same podstawowe rzeczy. Książek u nas dziecko nie nosi z sobą - zostawia je w szkole, nie wiem jak to jest w innych klasach, ale w 1 na pewno tak jest. Książki są darmowe - w ramach tej akcji rządowej, szkoła się tym zajmuje i będą czekać na dzieci 1 września.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zobacz, czy nie ma odpowiedniej informacji w szkole, że w przypadku jakiegokolwiek zniszczenia książki trzeba pokryć jej wartość lub część w zależności od procentu zniszczeń.

      Usuń
  10. Gołym okiem widać, że najłatwiej ograniczyć wagę plecaka z książkami - ograniczając wagę samego plecaka. Jeden kilogram? Oszaleć można. Chyba uszyję dziecku jakiś z lnu, bez usztywnienia i już będę do przodu. No i metalowy termos wcale nie waży aż tak dużo, jeśli jest z cienkiego aluminium. Najwięcej waży samo picie, z jedzenia jabłka. I oczywiście żadnych teczek, skąd pomysł, że dziecku potrzebny segregator? Do czego? Na jednopiętrowym piórniku wiele też się nie zaoszczędzi kupując mały, bo kredki, flamastry, gumki itd trzeba upchnąć, więc tak czy siak będą, tyle że w wielopiętrowym bez opakowań, więc na jedno wychodzi.

    Ale jak ktoś chce przyszaleć, można wszystkie ołówki i kredki przepiłować na pół. I tak wygodniej rysuje się krótszymi, a waga niższa. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szkoła wymaga teczki na prace-codziennie przynoszone do domu, picie ważne, dlatego należy wybierać lekkie bidony lub antybutelki, jak ja to zrobiłam (nie znalazłam nic lżejszego na rynku), plecak można "odchudzić" by mnie ważył, jednak musi być komfortowy, z książkami różnie-zależy od szkoły.

      Usuń
  11. Lista przydatna, odnośnie podręczników zawsze lepiej kupować na wyprzedażach.

    OdpowiedzUsuń
  12. Dzięki za ten wpis! skorzystam :)

    OdpowiedzUsuń
  13. dzięki, podeprę się Twoją listą bankowo :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Bardzo dobra lista. Plecak dla pierwszoklasistki i tornister dla drugoklasisty już mamy. Wybór padł na st.Majewski (profilowane plecy, wygodne miękkie szelki, ulubiona postać dzieci- wszyscy zadowoleni ;)). Książki zakupuje szkoła, więc zostały nam przybory plastyczno-techniczne. Na pewno skorzystamy z listy powyżej.
    Co do pisania w czerwonych liniach, u nas ołówkiem szło dość ładnie ale długopisem już nie było tak wesoło wiec coś w tym jednak jest że do 3 klasy powinien być ołówek ;)
    U nas jeżeli chodzi o rzeczy plastyczne to na bieżąco mówią co jest potrzebne, ale żeby nie jeździć za każdym razem w wakacjach zawsze robimy zapas wszystkiego bo mniej więcej zawsze wiadomo co będzie potrzebne (a jeśli nie wiadomo to lista wyżej jest już sprawdzona i zawiera same potrzebne rzeczy).

    OdpowiedzUsuń
  15. Świetny i bardzo rzetelny wpis! Ja miałam duży problem żeby w tym roku skompletować mojemu dziecku wyprawkę do szkoły. Na szczęście odkryłam, że firma pożyczkowa www.credy.pl ma świetne oferty darmowych pożyczek przez internet i kupiłam wszystko czego potrzebowaliśmy, a teraz powoli spłacam pożyczkę i się nie przejmuję :)

    OdpowiedzUsuń